Rankings Signin Ophardt Online Archive of results
Current tournaments
25.01. - 26.01. Solinger Klinge Solingen
25.01. - 26.01. Backnanger Degen Backnang
25.01. - 26.01. XXIII Segeberger Winterturnier 2020 Bad Segeberg
25.01. - 25.01. Potsdamer Degen-Fest Alter Fritz + Königin Luise Potsdam
25.01. - 26.01. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΘΗΝΑ
26.01. - 26.01. Coupe En Garde Potsdam
26.01. - 26.01. Espoo Fencing Challenge Espoo

Legend:
Tournament has a live feed of the scoring machines Tournament has current results Tournament has transferred results
Tournament has no data yet Archived results Tournament is shown on a external website

Archived tournaments

Archived tournaments
08.02. - 09.02. Ruhr-Volme-Pokal Hagen
19.01. - 19.01. Off. Landesmeisterschaft Sachsen-Anhalt Bitterfeld
19.01. - 19.01. Kentener Krokodil Cup Kenten
18.01. - 19.01. Kungsbacka Masters Kungsbacka
18.01. - 19.01. Vienna House Easy Cup Osnabrück
18.01. - 18.01. Cup Luitpold München
18.01. - 19.01. Luitpold-Cup München
18.01. - 19.01. NC Siddis Cup Stavanger
18.01. - 19.01. Berliner Meisterschaft Berlin
18.01. - 19.01. Schneeballschlacht und Internationales Turnier Recklinghausen
18.01. - 18.01. Internationales Rostocker Schülerturnier Rostock
18.01. - 18.01. Montfort FloreTT Pokal Tettnang
18.01. - 19.01. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΘΗΝΑ
18.01. - 19.01. Böblinger Regio Cup Böblingen
18.01. - 18.01. Offene Böblinger Stadtmeisterschaft Böblingen
12.01. - 12.01. Landesmeisterschaft Baden Nord – Württemberg Cannstatt
12.01. - 12.01. Coupe d'Europe Heidenheim
11.01. - 11.01. Adolf-Ermer-Plakette Stuttgart BadCannstatt
11.01. - 12.01. Leverkusener Degen-Pokal Leverkusen
11.01. - 11.01. Voith Cup Heidenheim
11.01. - 12.01. Berliner Meisterschaft Berlin
11.01. - 12.01. ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΘΗΝΑ
09.01. - 10.01. Heidenheimer Pokal Heidenheim
05.01. - 05.01. Thüringen Pokal Meiningen
04.01. - 04.01. Torni-Turnaus Kuopio
04.01. - 04.01. Challenge Saalfeld Meiningen
01.01. - 01.01. Das Neujahrsduell Duisburg
22.12. - 22.12. U23 Club Team Championship Rickmansworth
21.12. - 21.12. ΚΥΠΕΛΛΟ ΞΙΦΟΥΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑΣ ΑΘΗΝΑ
21.12. - 22.12. ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΙΓΑΛΕΩ ΕΙΣ ΜΝΗΜΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΥΛΙΔΗ ΑΙΓΑΛΕΩ - ΑΘΗΝΑ
21.12. - 22.12. ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΠΑΘΗΣ ΑΙΓΑΛΕΩ - ΑΘΗΝΑ
20.12. - 20.12. Landesmeisterschaft Mecklenburg-Vorpommern Schwerin
15.12. - 15.12. Manfred-Mitter-Adventskranzstechen Wangen im Allgäu
15.12. - 15.12. Paul-Kindl-Gedächtnisturnier Wangen im Allgäu
14.12. - 15.12. Heraklion Cup Heraklion
14.12. - 15.12. Goldenes Florett Tauberbischofsheim
14.12. - 15.12. 16. Internationaler Händel-Cup der Saalesparkasse Halle Halle
14.12. - 14.12. Stefan-Pokal-Turnier Wangen im Allgäu
14.12. - 15.12. Bonn Visio Cup Bonn
14.12. - 15.12. Berliner Meisterschaft Berlin
14.12. - 15.12. IBF Challenge Wangen im Allgäu
14.12. - 15.12. Nikolaus-Turnier Duisburg
14.12. - 15.12. ΚΥΠΕΛΛΟ Ξ.Α. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ / ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΑΘΗΝΑ
14.12. - 15.12. ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΣΠΙΔΑ ΑΘΗΝΑ
08.12. - 08.12. Postmichel-Turnier Esslingen
07.12. - 08.12. Maestro's KLUP Challenge Bocholt
07.12. - 08.12. Kneipp Cup Heidenheim
07.12. - 08.12. Tank und Rast Pokal Bonn
07.12. - 08.12. Winter-Cup Mainz
07.12. - 08.12. Lauermann-Cup Spremberg
07.12. - 07.12. Esslinger Burg-Cup Esslingen
07.12. - 08.12. NC Bergen Cup Bergen
07.12. - 08.12. Kwazulu Natal Open Durban
07.12. - 07.12. Weihnachts-Turnier Rostock
07.12. - 07.12. ΚΥΠΕΛΛΟ ΞΙΦΟΥΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑΣ ΑΘΗΝΑ
07.12. - 08.12. ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΕΡΣΕΑ ΑΘΗΝΑ
07.12. - 08.12. Niedersächsische Meisterschaft Oldenburg
30.11. - 01.12. Wiekhorst-Cup & Allstar – Cup Eislingen
30.11. - 01.12. EVF Europäischer Circuit Memoriam Max Geuter München
30.11. - 30.11. Sächsisches Wichtel-Turnier Schkeuditz
30.11. - 30.11. Kalvan joukkue SM-kilpailut Kirkkonummi
30.11. - 30.11. ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΠΑΘΗΣ ΑΘΗΝΑ
30.11. - 01.12. ΚΥΠΕΛΛΟ ΞΙΦΟΥΣ ΜΟΝΟΜΑΧΙΑΣ ΑΘΗΝΑ
24.11. - 24.11. Landesmeisterschaft Baden Nord – Württemberg Heidenheim
24.11. - 24.11. Fencers Club London LPJS Rickmansworth

Upcoming ...

19.10. - 20.10.: Cottbus
Brandenburger Meisterschaft

30.11. - 01.12.: Ditzingen
Ditzinger Young Masters

25.01. - 26.01.: Baden-Baden
Sparkassen-Cup

01.02. - 02.02.: Bochum
Pokal der Stadt Bochum

01.02. - 01.02.: Dormagen
Preis der Chemiestadt

01.02. - 02.02.: Fürth
Fürther Kleeblatt

01.02. - 02.02.: Marburg
Lahn Cup

01.02. - 01.02.: Lübeck
Türmchenturnier

01.02. - 01.02.: Lübeck
Holstentor-Klinge

01.02. - 02.02.: Soweto
Gauteng Provincial Open 1

01.02. - 02.02.: ΑΘΗΝΑ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U20

02.02. - 02.02.: Lucerne
Circuit National Senior

02.02. - 02.02.: Saalfeld
Thüringenpokalturnier

08.02. - 09.02.: La Chaux-de-Fonds
Tournoi des Cadets de la rapière

08.02. - 08.02.: Lappeenranta
Kalpamaraton

08.02. - 09.02.: Künzelsau
Sparkassen-Cup 2020

08.02. - 09.02.: Kaiserslautern
Viktor Schwarz Turnier 2020

08.02. - 09.02.: Weilheim
Bayerische Meisterschaften

08.02. - 08.02.: Bonn
Bonner Säbel

08.02. - 09.02.: Görlitz
Sächsische Meisterschaft

08.02. - 09.02.: Hagen
Ruhr-Volme-Pokal

08.02. - 08.02.: Görlitz
Görlitzer Hoppel-Poppel-Turnier

08.02. - 09.02.: ΑΘΗΝΑ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U20

15.02. - 16.02.: Basel
Trophée de Bâle / Epée d’Or

15.02. - 16.02.: Alger
Coupe Du Monde Sabre d’Alger

15.02. - 16.02.: Mülheim an der Ruhr
Internationales Florett-Pokalturnier

15.02. - 16.02.: Neu-Ulm
Bayerische Meisterschaften

15.02. - 16.02.: Schwäbisch Hall
Internationales Hoolgaascht-Turnier

15.02. - 16.02.: Eislingen
Eislinger Veteranen Ranglisten Turnier

15.02. - 16.02.: Cape Town
Cape Open

15.02. - 16.02.: Berlin
GIG-Cup

15.02. - 16.02.: Latem-Deurle
International Youth Fencing Cup Epee

15.02. - 16.02.: Bielefeld
Leineweber-Turnier

15.02. - 16.02.: ΑΘΗΝΑ
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U20

15.02. - 15.02.: ΑΘΗΝΑ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΕΑ ΓΕΡΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

16.02. - 16.02.: Lessines
Tournoi des frères Frezin

22.02. - 22.02.: ΑΘΗΝΑ
ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΠΑΘΗΣ

22.02. - 23.02.: Berlin
Weißer Bär

22.02. - 22.02.: Heidenheim
Mini Marathon

22.02. - 23.02.: Kirchlengern
Quernheimer Spatzenturnier

22.02. - 23.02.: Kirchlengern
Westfälische Meisterschaft Degen

22.02. - 23.02.: Hamburg
Hamburger Jugend-Meisterschaft U20 und U13

23.02. - 23.02.: Berlin
Kleiner Weißer Bär

23.02. - 23.02.: Heidenheim
Hellenstein Cup

24.02. - 29.02.: Accra
African Championships U17/U20

29.02. - 01.03.: Bad Segeberg
XXXVI. Frühlingsturnier 2020

29.02. - 01.03.: Bern
Challenge Ryszard Marszalek

29.02. - 01.03.: Ingolstadt
Ludwig-Meider-Turnier

29.02. - 01.03.: Leverkusen
Nordrhein-Westfalen Meisterschaft

29.02. - 01.03.: Embourg
Tournoi des Dernières Neiges

29.02. - 01.03.: Aue
Sächsische Meisterschaft

29.02. - 01.03.: Waldkirch
Rudi-Maier-Turnier

29.02. - 01.03.: Waldkirch
Südbadische Meisterschaft

29.02. - 29.02.: Pforzheim
De Pforzemer Seggl

29.02. - 01.03.: Pforzheim
Pforzheimer Marathonturnier

29.02. - 01.03.: Greifswald
Landesmeisterschaft Mecklenburg-Vorpommern

29.02. - 29.02.: Pforzheim
Musketierpokal

29.02. - 01.03.: Bielefeld
Adlercup

29.02. - 01.03.: Oslo
Vårstøtet

01.03. - 01.03.: Kraftsdorf
Thüringenpokalturnier

01.03. - 01.03.: Pforzheim
Landesmeisterschaft Baden-Nord Württemberg

06.03. - 08.03.: Athens
Coupe Akropolis

07.03. - 08.03.: Weinheim
23. Bergstraßen-Turnier 2020

07.03. - 08.03.: n.n.
Landesmeisterschaft Baden Nord – Württemberg

07.03. - 07.03.: Berlin
SCB Turnier

07.03. - 07.03.: Altenburg
Wenzel-Pokal-Turnier

07.03. - 08.03.: Leipzig
Leipziger Degenturnier

07.03. - 08.03.: Düren
Nordrhein-Westfalen Meisterschaft

08.03. - 08.03.: Glostrup
Glostrup B&U Ranglistestævne

08.03. - 08.03.: Altenburg
Mitteldeutsche Meisterschaft