Last transmission: 10.06.2023 12:19 | Liska Derkum

Quota ranking

  Nation Name Reg. Club  

Quota regions

BE Quota: 4 / 4

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHÖTTLER Ella BE SC Berlin N.1
2. GER SOROKIN Nika BE FC Grunewald N.2
3. GER SUWELACK Leonora BE FG Rotation Berlin N.3
4. GER ULBRICH Lia BE SC Berlin N.4

ST Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER HOPPE Lilly Emma ST FG Merseburger Raben N.1
2. GER FISCHER Elena ST Fechtcentrum Halle N.2

SA Quota: 0 / 1

MV Quota: 1 / 1

  Nation Name Reg. Club  
1. GER PAUL Dora-Sophie MV FG Schwerin N.1

BR Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER GERICKE Elisabeth BR FSC Cottbus N.1
2. GER KWAST Valentina BR FSC Cottbus N.2

HB Quota: 1 / 1

  Nation Name Reg. Club  
1. GER WANG Lina HB Bremen 1860 Fechten N.1

MR Quota: 0 / 1

BN Quota: 4 / 4

  Nation Name Reg. Club  
1. GER HÖPFL Milla BN FC Tauberbischofsheim N.1
2. GER DUDA Sophie BN FC Tauberbischofsheim N.2
3. GER MERGL Finja BN FC Tauberbischofsheim N.3
4. GER REITMEIER Alissa BN FC Tauberbischofsheim N.4

HE Quota: 6 / 6

  Nation Name Reg. Club  
1. GER ZHONG Kayla HE SKG Oberhöchstadt N.1
2. GER MOLLE Luise HE MTV Giessen N.2
3. GER ALTUNTAS Su Helen HE Darmstädter FC N.3
4. GER LOBE MANGA Aurelia HE TG Dörnigheim N.4
5. GER HÜLSE Lina HE FS TV Langen N.5
6. GER WICK Clara-Maria HE VFL Marburg FA N.6

Quota: 6 / 6

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHNEIDER Luisa SC Korb N.1
2. GER STEINLE Marilou PSV Stuttgart N.2
3. GER CHAKYR Assol PSV Stuttgart N.3
4. GER NAGY Sakura Clara SV Esslingen N.4
5. GER MACK Johanna SV Esslingen N.5
6. GER LÜBBE Martha PSV Stuttgart N.6

NS Quota: 4 / 4

  Nation Name Reg. Club  
1. GER GAAS Sabrina NS FK Hannover N.1
2. GER GUNKEL Joline NS FK Hannover N.2
3. GER REINHARDT Laura NS Blau-Weiss Buchholz N.3
4. GER MINKE Lara NS FK Hannover N.4

BY Quota: 10 / 11

  Nation Name Reg. Club  
1. GER KELLNER Helena BY KTF Luitpold München N.1
2. GER MAURER Sophie BY TUS Pfarrkirchen N.2
3. GER CONRAD Alessia BY SV Wacker Burghausen N.3
4. GER HABIB Alessandra BY Nürnberger FC N.4
5. GER WIESNET Katharina BY Nürnberger FC N.5
6. GER MÜLLER Hannah BY Nürnberger FC N.6
7. GER ADLFINGER Amelie BY Nürnberger FC N.7
8. GER ADLER Agnes BY FC Regensburg N.8
9. GER SEGMÜLLER Antonia BY SV Wacker Burghausen N.9
10. GER KADINSKI Anastasia BY SV Wacker Burghausen N.10

WE Quota: 3 / 3

  Nation Name Reg. Club  
1. GER COLSMAN Antonia WE TV Jahn Siegen N.1
2. GER BRUMMEL Luna Mira WE TSV 1863 Herdecke N.2
3. GER KRANZ Mia Lianne WE TB Burgsteinfurt N.3

SN Quota: 5 / 5

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHACHE Lucy SN TV Markkleeberg N.1
2. GER KRETZSCHMAR Klara Luise SN TV Markkleeberg N.2
3. GER SCHUSTER Theresa SN Dresdener FC N.3
4. GER SAUER Thea Amelie SN Fechtclub Radebeul N.4
5. GER VON KOSLOWSKI Jella SN Dresdener FC N.5

NR Quota: 7 / 9

  Nation Name Reg. Club  
1. GER REINDL Alva NR FC Moers N.1
2. GER KLECKER Amelia NR ETUF Essen N.2
3. GER ABENDROTH Marie NR FC Moers N.3
4. GER TARTLER Johanna NR Dürener FC N.4
5. GER JUNG Katharina NR DFC Düsseldorf N.5
6. GER GRÜBNAU Linda NR Duisburger FK N.6
7. GER OEHME Chelsea NR ETUF Essen N.7

BS Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER KÖNCZÖL Edith BS Freiburger TS N.1
2. GER ZWICKER Annemarie BS FC Konstanz N.2

TH Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER DUMMER Elisabeth TH KSZU Meiningen N.1
2. GER SCHONATH Marie Charlotte TH FSC Jena N.2

SH Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHEEL Antonia SH Hanseatischer FC Lübeck N.1
2. GER DIKIZEYEKO Zaïna SH Kieler MTV N.2

HH Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SRKALOVIC Uma HH TB Hamburg-Eilbeck N.1
2. GER SCHULZ Levke HH TB Hamburg-Eilbeck N.2

SW Quota: 0 / 2

Accepted fencers (7)

  Nation Name Reg. Club  
1. GER RECK Amelie BE SC Berlin Y.5
2. GER DÜRRWALD Lena ST USC Magdeburg Y.3
3. GER OLDAG Elin MV FG Schwerin Y.2
4. GER STOKLOSSA Leah BR SVA Oranienburg Y.3
5. GER FROMMOLD Lotte Kassandra HB Bremen 1860 Fechten Y.2
6. GER TRUSHEIM Luisa HE SKG Oberhöchstadt Y.7
7. GER RUSCHHAUPT Josephine TV Cannstatt Y.7

Waiting list

  Nation Name Reg. Club  
8. GER HOFFMANN Pia Laura NS SV Grün-Weiss Delmenhorst Y.5
9. GER SPINZIG Johanna WE TG Münster Y.4
10. GER JOOST Jette SN FC Schkeuditz Y.6
11. GER LÖBBICKE Carla BS TV Haueneberstein Y.3
12. GER RYLL Lene TH FSC Jena Y.3
13. GER KRABBE Finnja HH FC Rothenbaum Y.3
14. GER RAULIEN Anouk BE FG Rotation Berlin Y.6
15. GER MEIER Elisa ST USC Magdeburg Y.4
16. GER BRUSCH Ebby MV FG Schwerin Y.3
17. GER WENDT Jolanda SV Esslingen Y.8
18. GER KRETZSCHMAR Pia Sarah SN TV Markkleeberg Y.7
19. GER REULE Greta BS TV Haueneberstein Y.4
20. GER SKINDER Kotryna TH PSV Weimar Y.4
21. GER ZHU Tian Yi HH FC Rothenbaum Y.4
22. GER KÄMPER Enie SC Korb Y.9
23. GER KAISER Lotte SN KSV Weißwasser Y.8
24. GER STUMMER Alyssa BS FC Konstanz Y.5
25. GER HANELT Emilia TV Cannstatt Y.10
26. GER NICKOL Martha SN Dresdener FC Y.9
27. GER KOVÀCIKOVÀ Karolina TV Cannstatt Y.12
28. GER LUNGWITZ Nela SN TV Markkleeberg Y.10
29. GER HOUAMED Amelie SN Dresdener FC Y.11
30. GER STUMPF Maria SN Dresdener FC Y.12