Last transmission: 04.06.2022 10:52 | Cercle d'Escrime de Biel/Bienne


No. 1: Results checked
Pi 1 | Sa 9:00 | Referee: BOSSART Michel

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
SUI STIERLI Maxime
1 SEN Neuchâtel
1 D4 D4 D3 D3 D1 D1 0 16 30 0.000 -14 7. 41.
SUI AEBERSOLD Alban
1 SEG Geneve
2 V5 V5 D3 V5 D4 D1 3 23 27 0.500 -4 4. 26.
SUI STALDER Leonard
1 CEM Morges
3 V5 D4 V5 V5 D3 D4 3 26 23 0.500 3 3. 22.
SUI BROULIS Alexandre
1 CAL Lausanne
4 V5 V5 D1 V4 D2 D3 3 20 24 0.500 -4 5. 27.
SUI FRIEDLI Matthieu
FCB Bern
5 V5 D4 D3 D3 D2 D3 1 20 27 0.167 -7 6. 38.
SUI METRAILLER Clément
1 SES Sion
6 V5 V5 V5 V5 V5 D0 5 25 13 0.833 12 2. 5.
SUI HEINZER Max
1 FGK Küssnacht
7 V5 V5 V5 V5 V5 V1 6 26 12 1.000 14 1. 2.
Details
BROULIS Alexandre   V 5 D 3   STIERLI Maxime
FRIEDLI Matthieu   D 4 V 5   AEBERSOLD Alban
METRAILLER Clément   V 5 D 3   STALDER Leonard
STIERLI Maxime   D 1 V 5   HEINZER Max
BROULIS Alexandre   V 4 D 3   FRIEDLI Matthieu
STALDER Leonard   D 4 V 5   AEBERSOLD Alban
HEINZER Max   V 1 D 0   METRAILLER Clément
STIERLI Maxime   D 3 V 5   FRIEDLI Matthieu
STALDER Leonard   V 5 D 1   BROULIS Alexandre
AEBERSOLD Alban   D 4 V 5   METRAILLER Clément
HEINZER Max   V 5 D 3   FRIEDLI Matthieu
STIERLI Maxime   D 4 V 5   STALDER Leonard
METRAILLER Clément   V 5 D 2   BROULIS Alexandre
AEBERSOLD Alban   D 1 V 5   HEINZER Max
FRIEDLI Matthieu   D 3 V 5   STALDER Leonard
METRAILLER Clément   V 5 D 1   STIERLI Maxime
BROULIS Alexandre   V 5 D 3   AEBERSOLD Alban
STALDER Leonard   D 4 V 5   HEINZER Max
FRIEDLI Matthieu   D 2 V 5   METRAILLER Clément
AEBERSOLD Alban   V 5 D 4   STIERLI Maxime
HEINZER Max   V 5 D 3   BROULIS Alexandre

No. 2: Results checked
Pi 2 | Sa 9:00 | Referee: HABLÜTZEL-BÜRKI Gianna

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
SUI LUPRANO Victor
1 CAL Lausanne
1 V5 D2 V5 D4 V5 V5 4 26 18 0.667 8 3. 13.
SUI CHERUBINI Niccolo
1 FCZN Zürich
2 D0 D0 D1 D0 D2 V5 1 8 29 0.167 -21 6. 40.
SUI FAVRE Aurèle
FCB Bern
3 V5 V5 D4 V5 V5 V5 5 29 15 0.833 14 1. 4.
SUI HOFER Maxence
1 CAL Lausanne
4 D3 V5 V5 D3 V5 V5 4 26 21 0.667 5 4. 16.
SUI BAYARD Alexis
1 SES Sion
5 V5 V5 D2 V5 V5 V5 5 27 16 0.833 11 2. 6.
SUI BRUNOLD Bruce
1 ZFC Zürich
6 D3 V5 D2 D4 D4 V5 2 23 24 0.333 -1 5. 33.
SUI EMCH Laurent
CEB Biel/Bienne
7 D2 D4 D4 D2 D0 D2 0 14 30 0.000 -16 7. 44.
Details
HOFER Maxence   D 3 V 5   LUPRANO Victor
BAYARD Alexis   V 5 D 0   CHERUBINI Niccolo
BRUNOLD Bruce   D 2 V 5   FAVRE Aurèle
LUPRANO Victor   V 5 D 2   EMCH Laurent
HOFER Maxence   D 3 V 5   BAYARD Alexis
FAVRE Aurèle   V 5 D 0   CHERUBINI Niccolo
EMCH Laurent   D 2 V 5   BRUNOLD Bruce
LUPRANO Victor   D 4 V 5   BAYARD Alexis
FAVRE Aurèle   D 4 V 5   HOFER Maxence
CHERUBINI Niccolo   D 2 V 5   BRUNOLD Bruce
EMCH Laurent   D 0 V 5   BAYARD Alexis
LUPRANO Victor   D 2 V 5   FAVRE Aurèle
BRUNOLD Bruce   D 4 V 5   HOFER Maxence
CHERUBINI Niccolo   V 5 D 4   EMCH Laurent
BAYARD Alexis   D 2 V 5   FAVRE Aurèle
BRUNOLD Bruce   D 3 V 5   LUPRANO Victor
HOFER Maxence   V 5 D 1   CHERUBINI Niccolo
FAVRE Aurèle   V 5 D 4   EMCH Laurent
BAYARD Alexis   V 5 D 4   BRUNOLD Bruce
CHERUBINI Niccolo   D 0 V 5   LUPRANO Victor
EMCH Laurent   D 2 V 5   HOFER Maxence

No. 3: Results checked
Pi 3 | Sa 9:00 | Referee: ROGNON Nadia

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
SUI REBMANN Robin
1 SEB Basel
1 D2 V5 D2 V5 D2 D2 2 18 28 0.333 -10 6. 36.
SUI MALCOTTI Lucas
1 SES Sion
2 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 30 11 1.000 19 1. 1.
SUI STRUBIN Arnaud
1 SEG Geneve
3 D4 D2 D2 V5 V5 V5 3 23 20 0.500 3 3. 23.
SUI BADOUX Loïc
1 CEM Morges
4 V5 D1 V5 V5 D1 D0 3 17 21 0.500 -4 5. 28.
SUI SALEKI Adrien
1 SEVM Vevey
5 D4 D1 D1 D2 D0 D4 0 12 26 0.000 -14 7. 42.
SUI FUHRIMANN Jonathan
FCB Bern
6 V5 D2 D2 V5 V1 D2 3 17 18 0.500 -1 4. 25.
SUI ERBETTA Diego
1 CAL Lausanne
7 V5 D3 D2 V5 V5 V5 4 25 18 0.667 7 2. 14.
Details
BADOUX Loïc   V 5 D 2   REBMANN Robin
SALEKI Adrien   D 1 V 5   MALCOTTI Lucas
FUHRIMANN Jonathan   D 2 V 5   STRUBIN Arnaud
REBMANN Robin   D 2 V 5   ERBETTA Diego
BADOUX Loïc   V 5 D 2   SALEKI Adrien
STRUBIN Arnaud   D 2 V 5   MALCOTTI Lucas
ERBETTA Diego   V 5 D 2   FUHRIMANN Jonathan
REBMANN Robin   V 5 D 4   SALEKI Adrien
STRUBIN Arnaud   D 2 V 5   BADOUX Loïc
MALCOTTI Lucas   V 5 D 2   FUHRIMANN Jonathan
ERBETTA Diego   V 5 D 4   SALEKI Adrien
REBMANN Robin   V 5 D 4   STRUBIN Arnaud
FUHRIMANN Jonathan   V 5 D 1   BADOUX Loïc
MALCOTTI Lucas   V 5 D 3   ERBETTA Diego
SALEKI Adrien   D 1 V 5   STRUBIN Arnaud
FUHRIMANN Jonathan   V 5 D 2   REBMANN Robin
BADOUX Loïc   D 1 V 5   MALCOTTI Lucas
STRUBIN Arnaud   V 5 D 2   ERBETTA Diego
SALEKI Adrien   D 0 V 1   FUHRIMANN Jonathan
MALCOTTI Lucas   V 5 D 2   REBMANN Robin
ERBETTA Diego   V 5 D 0   BADOUX Loïc

No. 4: Results checked
Pi 4 | Sa 9:00 | Referee: GÄCHTER Christophe

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
SUI DOUSSE Christian
1 CAL Lausanne
1 V5 D2 D4 V5 V5 3 21 17 0.600 4 3. 19.
SUI BALKA Clément
1 CAL Lausanne
2 D3 D1 D1 V5 V5 2 15 19 0.400 -4 5. 32.
SUI BONFERRONI Gabriel
1 SEG Geneve
3 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 12 1.000 13 1. 3.
SUI MÜLLER Leonard Gregor
FCB Bern
4 V5 V5 D4 V5 D2 3 21 15 0.600 6 2. 18.
SUI KLOTZ Hans
1 ZFC Zürich
5 D1 D1 D2 D0 D1 0 5 25 0.000 -20 6. 46.
SUI WEBER Frederik
1 SEB Basel
6 D3 D3 D3 V5 V5 2 19 18 0.400 1 4. 29.
Details
BALKA Clément   D 3 V 5   DOUSSE Christian
BONFERRONI Gabriel   V 5 D 4   MÜLLER Leonard Gregor
KLOTZ Hans   D 1 V 5   WEBER Frederik
DOUSSE Christian   D 2 V 5   BONFERRONI Gabriel
WEBER Frederik   D 3 V 5   BALKA Clément
MÜLLER Leonard Gregor   V 5 D 0   KLOTZ Hans
WEBER Frederik   D 3 V 5   DOUSSE Christian
KLOTZ Hans   D 2 V 5   BONFERRONI Gabriel
BALKA Clément   D 1 V 5   MÜLLER Leonard Gregor
DOUSSE Christian   V 5 D 1   KLOTZ Hans
MÜLLER Leonard Gregor   D 2 V 5   WEBER Frederik
BONFERRONI Gabriel   V 5 D 1   BALKA Clément
MÜLLER Leonard Gregor   V 5 D 4   DOUSSE Christian
BALKA Clément   V 5 D 1   KLOTZ Hans
WEBER Frederik   D 3 V 5   BONFERRONI Gabriel

No. 5: Results checked
Pi 5 | Sa 9:00 | Referee: BUCHS Daniel

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
SUI FAVRE Hadrien
FCB Bern
1 D4 V5 V5 V5 V5 4 24 16 0.800 8 2. 9.
SUI HATZ Nick
1 ZFC Zürich
2 V5 D4 V5 V5 V5 4 24 15 0.800 9 1. 8.
SUI HAURI Ian
1 SEG Geneve
3 D3 V5 V5 V5 V5 4 23 18 0.800 5 3. 10.
SUI RAPP Guillaume
1 CEM Morges
4 D3 D4 D4 V5 D3 1 19 23 0.200 -4 5. 37.
SUI VAUTHIER Richard
CEB Biel/Bienne
5 D1 D1 D2 D3 D3 0 10 25 0.000 -15 6. 43.
SUI MARCHAND Charles Edouard
1 CAL Lausanne
6 D4 D1 D3 V5 V5 2 18 21 0.400 -3 4. 31.
Details
HATZ Nick   V 5 D 4   FAVRE Hadrien
HAURI Ian   V 5 D 4   RAPP Guillaume
VAUTHIER Richard   D 3 V 5   MARCHAND Charles Edouard
FAVRE Hadrien   V 5 D 3   HAURI Ian
MARCHAND Charles Edouard   D 1 V 5   HATZ Nick
RAPP Guillaume   V 5 D 3   VAUTHIER Richard
MARCHAND Charles Edouard   D 4 V 5   FAVRE Hadrien
VAUTHIER Richard   D 2 V 5   HAURI Ian
HATZ Nick   V 5 D 4   RAPP Guillaume
FAVRE Hadrien   V 5 D 1   VAUTHIER Richard
RAPP Guillaume   D 3 V 5   MARCHAND Charles Edouard
HAURI Ian   V 5 D 4   HATZ Nick
RAPP Guillaume   D 3 V 5   FAVRE Hadrien
HATZ Nick   V 5 D 1   VAUTHIER Richard
MARCHAND Charles Edouard   D 3 V 5   HAURI Ian

No. 6: Results checked
Pi 6 | Sa 9:00 | Referee: STAEHLI-DEGEN Catherine

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
SUI VINEIS Sven
1 SEG Geneve
1 V5 V5 D4 V5 D2 D3 3 24 22 0.500 2 4. 24.
SUI WITTWER Damien
1 SEN Neuchâtel
2 D2 D4 V5 D4 D2 D4 1 21 29 0.167 -8 7. 39.
SUI FRIEDLI Markus
FCB Bern
3 D3 V5 V4 D2 D2 D2 2 18 27 0.333 -9 6. 35.
SUI ZANIN Danilo Andrea
1 LUG Lugano
4 V5 D4 D3 V5 D3 D2 2 22 26 0.333 -4 5. 34.
SUI WICHT Matteo
1 CAL Lausanne
5 D3 V5 V5 D3 V5 V5 4 26 20 0.667 6 3. 15.
SUI PITTET Alexandre
CEB Biel/Bienne
6 V5 V5 V5 V5 D4 D3 4 27 19 0.667 8 2. 12.
SUI BROCHARD Théo
1 SECH Chaux-de-Fonds
7 V4 V5 V5 V5 D0 V5 5 24 19 0.833 5 1. 7.
Details
ZANIN Danilo Andrea   V 5 D 4   VINEIS Sven
WICHT Matteo   V 5 D 4   WITTWER Damien
PITTET Alexandre   V 5 D 2   FRIEDLI Markus
VINEIS Sven   D 3 V 4   BROCHARD Théo
ZANIN Danilo Andrea   V 5 D 3   WICHT Matteo
FRIEDLI Markus   V 5 D 4   WITTWER Damien
BROCHARD Théo   V 5 D 3   PITTET Alexandre
VINEIS Sven   V 5 D 3   WICHT Matteo
FRIEDLI Markus   V 4 D 3   ZANIN Danilo Andrea
WITTWER Damien   D 2 V 5   PITTET Alexandre
BROCHARD Théo   D 0 V 5   WICHT Matteo
VINEIS Sven   V 5 D 3   FRIEDLI Markus
PITTET Alexandre   V 5 D 3   ZANIN Danilo Andrea
WITTWER Damien   D 4 V 5   BROCHARD Théo
WICHT Matteo   V 5 D 2   FRIEDLI Markus
PITTET Alexandre   V 5 D 2   VINEIS Sven
ZANIN Danilo Andrea   D 4 V 5   WITTWER Damien
FRIEDLI Markus   D 2 V 5   BROCHARD Théo
WICHT Matteo   V 5 D 4   PITTET Alexandre
WITTWER Damien   D 2 V 5   VINEIS Sven
BROCHARD Théo   V 5 D 2   ZANIN Danilo Andrea

No. 7: Results checked
Pi 7 | Sa 9:00 | Referee: NIELABA Claudine

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
SUI REDING Nicolas
1 SEN Neuchâtel
1 D2 D0 D3 D2 D2 0 9 25 0.000 -16 6. 45.
SUI DAGANI Elia
1 LUG Lugano
2 V5 V5 D4 V5 D4 3 23 16 0.600 7 2. 17.
SUI OSWALD Charles-Eric
CEB Biel/Bienne
3 V5 D1 D2 V5 V5 3 18 14 0.600 4 3. 20.
SUI BORER Pavlo
1 BFC Basel
4 V5 V5 V5 V5 D3 4 23 18 0.800 5 1. 10.
SUI RIVERA DAVID Paul
1 CAL Lausanne
5 V5 D3 D3 D4 V5 2 20 20 0.400 0 5. 30.
SUI CERRUTI Stefan
1 SES Sion
6 V5 V5 D1 V5 D3 3 19 19 0.600 0 4. 21.
Details
DAGANI Elia   V 5 D 2   REDING Nicolas
OSWALD Charles-Eric   D 2 V 5   BORER Pavlo
RIVERA DAVID Paul   V 5 D 3   CERRUTI Stefan
REDING Nicolas   D 0 V 5   OSWALD Charles-Eric
CERRUTI Stefan   V 5 D 4   DAGANI Elia
BORER Pavlo   V 5 D 4   RIVERA DAVID Paul
CERRUTI Stefan   V 5 D 2   REDING Nicolas
RIVERA DAVID Paul   D 3 V 5   OSWALD Charles-Eric
DAGANI Elia   D 4 V 5   BORER Pavlo
REDING Nicolas   D 2 V 5   RIVERA DAVID Paul
BORER Pavlo   D 3 V 5   CERRUTI Stefan
OSWALD Charles-Eric   D 1 V 5   DAGANI Elia
BORER Pavlo   V 5 D 3   REDING Nicolas
DAGANI Elia   V 5 D 3   RIVERA DAVID Paul
CERRUTI Stefan   D 1 V 5   OSWALD Charles-Eric