Last transmission: 12.02.2023 12:12 | Steve Glinka


No. 1: Results checked
Pi 1 | Su 10:30 | Referee: CATHALAN Dominique SPIELMANN Richard

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER MANTEUFEL Emil
FC Schkeuditz
1 V5 V5 V5 D3 V5 V5 5 28 12 0.833 16 1. 8.
GER KOHONEN Viljo
FG Rotation Berlin
2 D0 D1 D1 D0 D3 D0 0 5 30 0.000 -25 7. 57.
GER EYMER Moritz
FG Schwerin
3 D1 V5 V5 V5 D4 V5 4 25 19 0.667 6 3. 20.
GER SCHONATH Tim Konstantin
FSC Jena
4 D4 V5 D4 V5 V5 V5 4 28 16 0.667 12 2. 18.
GER WANG Zimin
Bremen 1860 Fechten
5 V5 V5 D2 D2 D4 V5 3 23 18 0.500 5 5. 28.
GER HINRICHS Oskar
SVA Oranienburg
6 D1 V5 V5 D3 V5 V5 4 24 25 0.667 -1 4. 21.
GER DEUTSCHMANN Richard
Fechtclub Radebeul
7 D1 V5 D2 D0 D0 D4 1 12 25 0.167 -13 6. 46.
Details
SCHONATH Tim Konstantin   D 4 V 5   MANTEUFEL Emil
WANG Zimin   V 5 D 0   KOHONEN Viljo
HINRICHS Oskar   V 5 D 4   EYMER Moritz
MANTEUFEL Emil   V 5 D 1   DEUTSCHMANN Richard
SCHONATH Tim Konstantin   V 5 D 2   WANG Zimin
EYMER Moritz   V 5 D 1   KOHONEN Viljo
DEUTSCHMANN Richard   D 4 V 5   HINRICHS Oskar
MANTEUFEL Emil   D 3 V 5   WANG Zimin
EYMER Moritz   V 5 D 4   SCHONATH Tim Konstantin
KOHONEN Viljo   D 3 V 5   HINRICHS Oskar
DEUTSCHMANN Richard   D 0 V 5   WANG Zimin
MANTEUFEL Emil   V 5 D 1   EYMER Moritz
HINRICHS Oskar   D 3 V 5   SCHONATH Tim Konstantin
KOHONEN Viljo   D 0 V 5   DEUTSCHMANN Richard
WANG Zimin   D 2 V 5   EYMER Moritz
HINRICHS Oskar   D 1 V 5   MANTEUFEL Emil
SCHONATH Tim Konstantin   V 5 D 1   KOHONEN Viljo
EYMER Moritz   V 5 D 2   DEUTSCHMANN Richard
WANG Zimin   D 4 V 5   HINRICHS Oskar
KOHONEN Viljo   D 0 V 5   MANTEUFEL Emil
DEUTSCHMANN Richard   D 0 V 5   SCHONATH Tim Konstantin

No. 2: Results checked
Pi 2 | Su 10:30 | Referee: LATAL Martin GOTTHARDT Maximilian

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER KILINC Harun
FC Rüsselsheim
1 V5 V5 D0 D4 V5 D1 3 20 22 0.500 -2 3. 31.
GER GERBERS Emil
Bremen 1860 Fechten
2 D4 V5 D0 V5 D4 D0 2 18 24 0.333 -6 4. 39.
GER POLLMER Vincent
Fechtcentrum Halle
3 D2 D2 D3 V5 V5 D1 2 18 28 0.333 -10 5. 40.
GER PUHLMANN Felix
SC Berlin
4 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 30 5 1.000 25 1. 1.
GER NETZBAND Felix
FG Schwerin
5 V5 D2 D4 D0 D2 D1 1 14 29 0.167 -15 7. 47.
GER SAWADOGO Isidore Wendsida
Fechtclub Radebeul
6 D1 V5 D4 D1 V5 D0 2 16 26 0.333 -10 6. 41.
GER BRUSCHEK Robin
SV Angern
7 V5 V5 V5 D1 V5 V5 5 26 8 0.833 18 2. 6.
Details
PUHLMANN Felix   V 5 D 0   KILINC Harun
NETZBAND Felix   D 2 V 5   GERBERS Emil
SAWADOGO Isidore Wendsida   D 4 V 5   POLLMER Vincent
KILINC Harun   D 1 V 5   BRUSCHEK Robin
PUHLMANN Felix   V 5 D 0   NETZBAND Felix
POLLMER Vincent   D 2 V 5   GERBERS Emil
BRUSCHEK Robin   V 5 D 0   SAWADOGO Isidore Wendsida
KILINC Harun   D 4 V 5   NETZBAND Felix
POLLMER Vincent   D 3 V 5   PUHLMANN Felix
GERBERS Emil   D 4 V 5   SAWADOGO Isidore Wendsida
BRUSCHEK Robin   V 5 D 1   NETZBAND Felix
KILINC Harun   V 5 D 2   POLLMER Vincent
SAWADOGO Isidore Wendsida   D 1 V 5   PUHLMANN Felix
GERBERS Emil   D 0 V 5   BRUSCHEK Robin
NETZBAND Felix   D 4 V 5   POLLMER Vincent
SAWADOGO Isidore Wendsida   D 1 V 5   KILINC Harun
PUHLMANN Felix   V 5 D 0   GERBERS Emil
POLLMER Vincent   D 1 V 5   BRUSCHEK Robin
NETZBAND Felix   D 2 V 5   SAWADOGO Isidore Wendsida
GERBERS Emil   D 4 V 5   KILINC Harun
BRUSCHEK Robin   D 1 V 5   PUHLMANN Felix

No. 3: Results checked
Pi 3 | Su 10:30 | Referee: KOSACK Maik BENEDIX Carl

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER VON RAHDEN Leo
Bremen 1860 Fechten
1 D1 D1 D0 D0 V5 D1 1 8 29 0.167 -21 7. 49.
GER HASSELMANN Marc André
SVA Oranienburg
2 V5 D4 D0 V5 V5 D0 3 19 21 0.500 -2 4. 32.
GER BERGMANN Dominik
Dresdener FC
3 V5 V5 V5 V5 V5 V5 6 30 10 1.000 20 1. 2.
GER JANSEN Arvid
FC Rüsselsheim
4 V5 V5 D1 V5 V5 V5 5 26 10 0.833 16 2. 9.
GER WENDLAND Carl
Fechtclub Radebeul
5 V5 D4 D1 D2 V5 D3 2 20 22 0.333 -2 5. 38.
GER WEISHEIT Benjamin
Chemnitzer PSV
6 D4 D1 D0 D0 D2 V5 1 12 28 0.167 -16 6. 48.
GER THIEME Moritz
SC Berlin
7 V5 V5 D3 D3 V5 D3 3 24 19 0.500 5 3. 27.
Details
JANSEN Arvid   V 5 D 0   VON RAHDEN Leo
WENDLAND Carl   D 4 V 5   HASSELMANN Marc André
WEISHEIT Benjamin   D 0 V 5   BERGMANN Dominik
VON RAHDEN Leo   D 1 V 5   THIEME Moritz
JANSEN Arvid   V 5 D 2   WENDLAND Carl
BERGMANN Dominik   V 5 D 4   HASSELMANN Marc André
THIEME Moritz   D 3 V 5   WEISHEIT Benjamin
VON RAHDEN Leo   D 0 V 5   WENDLAND Carl
BERGMANN Dominik   V 5 D 1   JANSEN Arvid
HASSELMANN Marc André   V 5 D 1   WEISHEIT Benjamin
THIEME Moritz   V 5 D 3   WENDLAND Carl
VON RAHDEN Leo   D 1 V 5   BERGMANN Dominik
WEISHEIT Benjamin   D 0 V 5   JANSEN Arvid
HASSELMANN Marc André   D 0 V 5   THIEME Moritz
WENDLAND Carl   D 1 V 5   BERGMANN Dominik
WEISHEIT Benjamin   D 4 V 5   VON RAHDEN Leo
JANSEN Arvid   V 5 D 0   HASSELMANN Marc André
BERGMANN Dominik   V 5 D 3   THIEME Moritz
WENDLAND Carl   V 5 D 2   WEISHEIT Benjamin
HASSELMANN Marc André   V 5 D 1   VON RAHDEN Leo
THIEME Moritz   D 3 V 5   JANSEN Arvid

No. 4: Results checked
Pi 4 | Su 10:30 | Referee: NAGEL Stefan HARMS Tyler

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 7 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER HELD Henrik
Fechtcentrum Halle
1 D3 D0 D1 D2 D2 D2 0 10 30 0.000 -20 7. 55.
GER JÄREMO Alvin
TV Markkleeberg
2 V5 D0 D0 D0 D0 D0 1 5 28 0.167 -23 6. 50.
GER NEMAT Malte
Fechtclub Radebeul
3 V5 V5 D3 D2 V5 D1 3 21 17 0.500 4 4. 29.
GER VATTER Haydn Stig
FG Schwerin
4 V5 V5 V5 D2 D2 D3 3 22 19 0.500 3 5. 30.
GER GÜNTHER Hannes
FC Oelsnitz
5 V5 V5 V5 V5 V5 D0 5 25 15 0.833 10 2. 10.
GER WALTER Raphael
FSC Cottbus
6 V5 V5 D2 V5 D4 V5 4 26 17 0.667 9 3. 19.
GER KÖTHE Joscha
FC Rüsselsheim
7 V5 V5 V5 V5 V5 D3 5 28 11 0.833 17 1. 7.
Details
VATTER Haydn Stig   V 5 D 1   HELD Henrik
GÜNTHER Hannes   V 5 D 0   JÄREMO Alvin
WALTER Raphael   D 2 V 5   NEMAT Malte
HELD Henrik   D 2 V 5   KÖTHE Joscha
VATTER Haydn Stig   D 2 V 5   GÜNTHER Hannes
NEMAT Malte   V 5 D 0   JÄREMO Alvin
KÖTHE Joscha   D 3 V 5   WALTER Raphael
HELD Henrik   D 2 V 5   GÜNTHER Hannes
NEMAT Malte   D 3 V 5   VATTER Haydn Stig
JÄREMO Alvin   D 0 V 5   WALTER Raphael
KÖTHE Joscha   V 5 D 0   GÜNTHER Hannes
HELD Henrik   D 0 V 5   NEMAT Malte
WALTER Raphael   V 5 D 2   VATTER Haydn Stig
JÄREMO Alvin   D 0 V 5   KÖTHE Joscha
GÜNTHER Hannes   V 5 D 2   NEMAT Malte
WALTER Raphael   V 5 D 2   HELD Henrik
VATTER Haydn Stig   V 5 D 0   JÄREMO Alvin
NEMAT Malte   D 1 V 5   KÖTHE Joscha
GÜNTHER Hannes   V 5 D 4   WALTER Raphael
JÄREMO Alvin   V 5 D 3   HELD Henrik
KÖTHE Joscha   V 5 D 3   VATTER Haydn Stig

No. 5: Results checked
Pi 5 | Su 10:30 | Referee: WOLF Julien RUGE Arthus

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER HASSELMANN Sean Lucas
SVA Oranienburg
1 / D1 D1 V5 D0 1 7 17 0.250 -10 4. 42.
GER AHLVERS Max
Fechtcentrum Halle
2 / / / / / Abandon
GER NOLTING Felix Gregor
Bremen 1860 Fechten
3 V5 / D0 V5 D0 2 10 14 0.500 -4 3. 33.
GER REIßMANN Moritz
Fechtclub Radebeul
4 V5 / V5 V5 D1 3 16 7 0.750 9 2. 17.
GER NOWIKOW Milan
FG Rotation Berlin
5 D2 / D3 D1 D1 0 7 20 0.000 -13 5. 51.
GER HANDSCHACK Yannick
FZ Erfurt EnGarde
6 V5 / V5 V5 V5 4 20 2 1.000 18 1. 3.
Details
AHLVERS Max   -- --   HASSELMANN Sean Lucas
NOLTING Felix Gregor   D 0 V 5   REIßMANN Moritz
NOWIKOW Milan   D 1 V 5   HANDSCHACK Yannick
HASSELMANN Sean Lucas   D 1 V 5   NOLTING Felix Gregor
HANDSCHACK Yannick   -- --   AHLVERS Max
REIßMANN Moritz   V 5 D 1   NOWIKOW Milan
HANDSCHACK Yannick   V 5 D 0   HASSELMANN Sean Lucas
NOWIKOW Milan   D 3 V 5   NOLTING Felix Gregor
AHLVERS Max   -- --   REIßMANN Moritz
HASSELMANN Sean Lucas   V 5 D 2   NOWIKOW Milan
REIßMANN Moritz   D 1 V 5   HANDSCHACK Yannick
NOLTING Felix Gregor   -- --   AHLVERS Max
REIßMANN Moritz   V 5 D 1   HASSELMANN Sean Lucas
AHLVERS Max   -- --   NOWIKOW Milan
HANDSCHACK Yannick   V 5 D 0   NOLTING Felix Gregor

No. 6: Results checked
Pi 6 | Su 10:30 | Referee: SCHMIDT Friedrich HÄßLER Arwed

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER KOHNERT Tristan
FG Schwerin
1 V5 D1 V5 V5 V5 4 21 10 0.800 11 2. 14.
GER TRILLITZSCH Stanislavs Marceli
TV Markkleeberg
2 D2 D1 V4 V5 V5 3 17 17 0.600 0 3. 26.
GER LEIMERT Luca Nicky
Fechtcentrum Halle
3 V5 V5 V5 D2 V5 4 22 11 0.800 11 1. 13.
GER HANITSCH Finn-Pepe
Fechtclub Radebeul
4 D1 D1 D2 V3 V5 2 12 17 0.400 -5 5. 36.
GER PERLEBERG Matheo
FZ Erfurt EnGarde
5 D0 D4 V5 D2 V5 2 16 15 0.400 1 4. 34.
GER HERM Anton Marius
FG Rotation Berlin
6 D2 D2 D2 D1 D0 0 7 25 0.000 -18 6. 52.
Details
TRILLITZSCH Stanislavs Marceli   D 2 V 5   KOHNERT Tristan
LEIMERT Luca Nicky   V 5 D 2   HANITSCH Finn-Pepe
PERLEBERG Matheo   V 5 D 0   HERM Anton Marius
KOHNERT Tristan   D 1 V 5   LEIMERT Luca Nicky
HERM Anton Marius   D 2 V 5   TRILLITZSCH Stanislavs Marceli
HANITSCH Finn-Pepe   V 3 D 2   PERLEBERG Matheo
HERM Anton Marius   D 2 V 5   KOHNERT Tristan
PERLEBERG Matheo   V 5 D 2   LEIMERT Luca Nicky
TRILLITZSCH Stanislavs Marceli   V 4 D 1   HANITSCH Finn-Pepe
KOHNERT Tristan   V 5 D 0   PERLEBERG Matheo
HANITSCH Finn-Pepe   V 5 D 1   HERM Anton Marius
LEIMERT Luca Nicky   V 5 D 1   TRILLITZSCH Stanislavs Marceli
HANITSCH Finn-Pepe   D 1 V 5   KOHNERT Tristan
TRILLITZSCH Stanislavs Marceli   V 5 D 4   PERLEBERG Matheo
HERM Anton Marius   D 2 V 5   LEIMERT Luca Nicky

No. 7: Results checked
Pi 7 | Su 10:30 | Referee: HANAWA Anthony SCHWABE Markus

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER HÄßLER Malte
FC Schkeuditz
1 V5 V5 V5 D3 V5 4 23 15 0.800 8 3. 16.
GER ARNDT Paul
FG Schwerin
2 D2 D1 D0 D1 D3 0 7 25 0.000 -18 6. 52.
GER BERTRAM Ramon
FSC Cottbus
3 D4 V5 D1 D4 D4 1 18 21 0.200 -3 5. 43.
GER KUNERT Benwick
Fechtcentrum Halle
4 D4 V5 V5 V5 V5 4 24 14 0.800 10 2. 15.
GER RÄTHEL Werner
FC Greifswald
5 V5 V5 V5 D4 V5 4 24 13 0.800 11 1. 12.
GER BUNTE Edgar
FG Rotation Berlin
6 D0 V5 V5 D4 D0 2 14 22 0.400 -8 4. 37.
Details
ARNDT Paul   D 2 V 5   HÄßLER Malte
BERTRAM Ramon   D 1 V 5   KUNERT Benwick
RÄTHEL Werner   V 5 D 0   BUNTE Edgar
HÄßLER Malte   V 5 D 4   BERTRAM Ramon
BUNTE Edgar   V 5 D 3   ARNDT Paul
KUNERT Benwick   V 5 D 4   RÄTHEL Werner
BUNTE Edgar   D 0 V 5   HÄßLER Malte
RÄTHEL Werner   V 5 D 4   BERTRAM Ramon
ARNDT Paul   D 0 V 5   KUNERT Benwick
HÄßLER Malte   D 3 V 5   RÄTHEL Werner
KUNERT Benwick   V 5 D 4   BUNTE Edgar
BERTRAM Ramon   V 5 D 1   ARNDT Paul
KUNERT Benwick   D 4 V 5   HÄßLER Malte
ARNDT Paul   D 1 V 5   RÄTHEL Werner
BUNTE Edgar   V 5 D 4   BERTRAM Ramon

No. 8: Results checked
Pi 8 | Su 10:30 | Referee: KRÖPELIN Joscha POTRATZ Ricardo

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER POHLACK Konrad Alexander
Fechtclub Radebeul
1 D2 D3 D0 D1 D0 0 6 24 0.000 -18 6. 54.
GER SEIFFERT Georgi
SC Berlin
2 V5 V5 V2 V5 V3 5 20 8 1.000 12 1. 5.
GER FISCHER Ferdinand
OSC Potsdam
3 V5 D0 V5 V5 D3 3 18 17 0.600 1 4. 25.
TÜR KARAÖREN Ege Tuna
FC Rüsselsheim
4 V5 D1 D2 V5 V5 3 18 12 0.600 6 2. 22.
GER BEITZ Benni
Dresdener FC
5 V4 D4 D2 D1 D3 1 14 20 0.200 -6 5. 44.
GER FELDMANN Fabian
FG Schwerin
6 V5 D1 V5 D4 V4 3 19 14 0.600 5 3. 23.
Details
SEIFFERT Georgi   V 5 D 2   POHLACK Konrad Alexander
FISCHER Ferdinand   V 5 D 2   KARAÖREN Ege Tuna
BEITZ Benni   D 3 V 4   FELDMANN Fabian
POHLACK Konrad Alexander   D 3 V 5   FISCHER Ferdinand
FELDMANN Fabian   D 1 V 3   SEIFFERT Georgi
KARAÖREN Ege Tuna   V 5 D 1   BEITZ Benni
FELDMANN Fabian   V 5 D 0   POHLACK Konrad Alexander
BEITZ Benni   D 2 V 5   FISCHER Ferdinand
SEIFFERT Georgi   V 2 D 1   KARAÖREN Ege Tuna
POHLACK Konrad Alexander   D 1 V 4   BEITZ Benni
KARAÖREN Ege Tuna   V 5 D 4   FELDMANN Fabian
FISCHER Ferdinand   D 0 V 5   SEIFFERT Georgi
KARAÖREN Ege Tuna   V 5 D 0   POHLACK Konrad Alexander
SEIFFERT Georgi   V 5 D 4   BEITZ Benni
FELDMANN Fabian   V 5 D 3   FISCHER Ferdinand

No. 9: Results checked
Pi 9 | Su 10:30 | Referee: KUKLA Ann- Sophie KELLER Emilia

Nation Name No. 1 2 3 4 5 6 V TD TR I1 I2 Rk. Rd. Q
GER DINTNER Balthasar
SC Berlin
1 D1 D3 V5 D1 D1 1 11 20 0.200 -9 5. 45.
GER SEEMANN Niklas
SVA Oranienburg
2 V5 V5 V5 V5 D4 4 24 8 0.800 16 2. 11.
GER SCHULZ-LORENZ Ingmar
OSC Berlin
3 V4 D2 V5 D2 D1 2 14 18 0.400 -4 4. 35.
GER JOSEFSOHN Milo
FG Rotation Berlin
4 D1 D0 D0 D0 D0 0 1 25 0.000 -24 6. 56.
GER KAMRATH Wolf Maria
Fechtcentrum Halle
5 V5 D0 V5 V5 D2 3 17 13 0.600 4 3. 24.
GER JOHN Tim
Dresdener FC
6 V5 V5 V5 V5 V5 5 25 8 1.000 17 1. 4.
Details
SEEMANN Niklas   V 5 D 1   DINTNER Balthasar
SCHULZ-LORENZ Ingmar   V 5 D 0   JOSEFSOHN Milo
KAMRATH Wolf Maria   D 2 V 5   JOHN Tim
DINTNER Balthasar   D 3 V 4   SCHULZ-LORENZ Ingmar
JOHN Tim   V 5 D 4   SEEMANN Niklas
JOSEFSOHN Milo   D 0 V 5   KAMRATH Wolf Maria
JOHN Tim   V 5 D 1   DINTNER Balthasar
KAMRATH Wolf Maria   V 5 D 2   SCHULZ-LORENZ Ingmar
SEEMANN Niklas   V 5 D 0   JOSEFSOHN Milo
DINTNER Balthasar   D 1 V 5   KAMRATH Wolf Maria
JOSEFSOHN Milo   D 0 V 5   JOHN Tim
SCHULZ-LORENZ Ingmar   D 2 V 5   SEEMANN Niklas
JOSEFSOHN Milo   D 1 V 5   DINTNER Balthasar
SEEMANN Niklas   V 5 D 0   KAMRATH Wolf Maria
JOHN Tim   V 5 D 1   SCHULZ-LORENZ Ingmar