Last transmission: 14.05.2022 13:59 | ekays Fechtsport

Quota ranking

  Nation Name Reg. Club  
1. GER STEFFENS Eva BN Heidelberger FC/TSG R. 2.1
2. GER AMLER Annika TSF Ditzingen 2.2
3. GER MARX Charlotte SA Fechterring Hochwald 2.3
4. GER RANK Marie Leonore NR TSV Bayer 04 Leverkusen 2.5
5. GER BIENEFELD Maya NR Fechtzentrum Solingen 2.6
6. GER KALTENBACH Philine BS SV Waldkirch 2.7
7. GER AMIAN Laura NR TSV Bayer 04 Leverkusen 2.8
8. GER OLSEN Nora SN TV Markkleeberg 2.9
9. GER CEVIKOL Eda HE Eintracht Frankfurt 2.11
10. GER SZALAY Clara TSF Ditzingen 2.12
11. GER MIELKE Lisa Marie BE Fechtzentrum Berlin 2.13
12. GER ILLIG Fiona BY TV Kaufbeuren 2.14
13. GER NÜSSELER Lisa-Marie Heidenheimer SB 2.15
14. GER BODE Josephine TH MTV Saalfeld 2.16
15. GER LÜTZENKIRCHEN Lina NR TSV Bayer 04 Leverkusen 2.17
16. GER BERNSTEIN Viktoria NR TSV Bayer 04 Leverkusen 2.18
17. GER GONANO Juna NR TSV Bayer 04 Leverkusen 2.19
18. GER ZWICKER Isabella BS FC Konstanz 2.20
19. GER LEBRENZ Mia NR OFC Bonn 2.21
20. GER YOOSEFI Daria BY TV Augsburg 2.22
21. GER VON BOGENDORFF Larissa Xenia SN FC Oelsnitz 2.23
22. GER WALL Loreley Thais SH Fechtergilde Südholstein 2.24
23. GER STUMPF Lea Marie NR OFC Bonn 2.25
24. GER BEHRENS Maike Heidenheimer SB 2.26
25. GER STERNBERG Ina HE FC Offenbach 2.27
26. GER FRICKE Fiona HE FC Offenbach 2.28
27. GER RÖSELER Josie SN FC Leipzig 2.29
28. GER LIBRALATO Sara NR Fechtzentrum Solingen 2.30
29. GER REINKE Sophie BE Fechtzentrum Berlin 2.31
30. GER ZIMMERMANN Judith Alexandra SN FC Leipzig 2.32
31. GER REIHS Meika NR Fechtzentrum Solingen 2.33
32. GER WALDMANN Victoria BY TV Augsburg 2.34

Quota regions

HH Quota: 0 / 1

SH Quota: 1 / 1

  Nation Name Reg. Club  
1. GER BREHMER Mia SH Elmshorner MTV N.2

ST Quota: 0 / 1

BR Quota: 0 / 1

HB Quota: 0 / 1

MR Quota: 0 / 1

NR Quota: 4 / 6

  Nation Name Reg. Club  
1. GER MEHLHAFF Maria NR Fechtzentrum Solingen N.11
2. GER TURCHI Laura NR Fechtzentrum Solingen N.12
3. GER LÜTZENKIRCHEN Sara NR TSV Bayer 04 Leverkusen N.13
4. GER KLOETER Frederika NR OFC Bonn N.14

BS Quota: 0 / 2

WE Quota: 3 / 3

  Nation Name Reg. Club  
1. GER MAIER Mara WE FSG Warendorf N.1
2. GER MEYER Fiona WE SV 1860 Minden N.2
3. GER LOESENBECK Amelie WE FS Bielefelder TG N.3

SN Quota: 4 / 4

  Nation Name Reg. Club  
1. GER JIRMANN Mathilde SN FC Leipzig N.3
2. GER DÖRING Antonia SN TV Markkleeberg N.4
3. GER KAHL Grit SN Dresdener FC N.5
4. GER KNAPP Vanessa SN Dresdener FC N.8

Quota: 8 / 8

  Nation Name Reg. Club  
1. GER EICHHORN Franziska Heidenheimer SB N.6
2. GER BUSCH Katie Heidenheimer SB N.7
3. GER FRAHM Emilie TSF Ditzingen N.8
4. GER LÄMMLER Charis TG Schwenningen N.9
5. GER MIRBACH Lili TSG Reutlingen N.11
6. GER NEUBER Greta Heidenheimer SB N.12
7. GER PAHLOW Johanna TG Schwenningen N.13
8. GER SCHACHERBAUER Madeleine TSG Reutlingen N.14

TH Quota: 2 / 3

  Nation Name Reg. Club  
1. GER LUKAS Lisa TH FZ Erfurt EnGarde N.2
2. GER WERNER Sasha Diane TH FZ Erfurt EnGarde N.3

HE Quota: 7 / 7

  Nation Name Reg. Club  
1. GER KUNISCH Matilda HE FC Offenbach N.5
2. GER HENRICH Lillian Charlize HE TV Dillenburg N.6
3. GER DÖRR Mailin HE FC Offenbach N.7
4. GER WEINERT Isabel HE VFL Bad Nauheim N.8
5. GER SHA Chuyi HE Eintracht Frankfurt N.9
6. GER HAUK Eva HE Frankfurter TV N.10
7. GER GLASER Pauline HE FC Kassel N.12

BN Quota: 3 / 3

  Nation Name Reg. Club  
1. GER HEINRICH Svenja BN FC Hardheim-Höpfingen N.2
2. GER SCHUBERT Lina BN FC Tauberbischofsheim N.3
3. GER THOMA Chiara BN FC Hardheim-Höpfingen N.4

SA Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER TCHANG Pauline SA ATSV Saarbrücken N.2
2. GER HUSSUNG Aerin SA TV Homburg N.3

SW Quota: 1 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER OBERTHÜR Emma SW TSG Friesenheim N.1

BE Quota: 4 / 4

  Nation Name Reg. Club  
1. GER JACOBS LEON Maria Isabella BE OSC Berlin N.3
2. GER HELMRATH Antonia BE OSC Berlin N.4
3. GER BRÜCKNER Johanna BE OSC Berlin N.5
4. GER KOLBUSA Lucy Lena BE Fechtzentrum Berlin N.6

NS Quota: 0 / 4

BY Quota: 8 / 10

  Nation Name Reg. Club  
1. GER RIEMER Jana-Ada BY TV Kaufbeuren N.4
2. GER VON ERFFA Victoria BY MTV München N.5
3. GER KRAUSE Leni BY TV Augsburg N.6
4. GER KINAST Frederike BY Fechtclub München N.7
5. GER FRIEDEMANN Clara BY MTV München N.8
6. GER KLAUSER Tizia BY TSV Weilheim N.9
7. GER NORDMEYER Emma BY TV Augsburg N.10
8. GER WINKER Paula BY TV Augsburg N.11

MV Quota: 0 / 2

Accepted fencers (19)

  Nation Name Reg. Club  
1. GER BRECHLIN Merle SH FG Segeberg Y.3
2. GER BROCKMANN-KREGER Carlotta WE FSG Warendorf Y.4
3. GER HENSE Jolina SN FC Leipzig N.9
4. GER HEISE Teska Julia SportVg Feuerbach N.15
5. GER BECKER Jorinde HE TSV Korbach N.13
6. GER LICHTL Darlene HE Eintracht Frankfurt N.14
7. GER SCHOLZ Kira HE SSG Bensheim N.15
8. GER GRASSEWITZ Franziska HE FC Kassel N.20
9. GER GLAAS Alwina HE VFL Bad Nauheim Y.16
10. GER MORGEN Daria HE VFL Bad Nauheim Y.17
11. GER LORR Clara HE VFL Bad Nauheim Y.18
12. GER KORB Charlotte HE VFL Bad Nauheim Y.19

Waiting list

  Nation Name Reg. Club