Last transmission: 25.05.2022 16:50 | Liska Derkum

Quota ranking

  Nation Name Reg. Club  

Quota regions

HH Quota: 0 / 1

SH Quota: 1 / 3

  Nation Name Reg. Club  
1. GER WEIDE Timo Caspar SH FC Lütjensee N.1

ST Quota: 0 / 1

BR Quota: 0 / 1

HB Quota: 0 / 1

MR Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHALL Patrick MR CTG Koblenz N.1
2. GER STEINBERG Jesko MR CTG Koblenz N.2

NR Quota: 11 / 11

  Nation Name Reg. Club  
1. GER VON DER WEPPEN Tim NR TSV Bayer Dormagen N.1
2. GER ERMERT Johannes NR TSV Bayer Dormagen N.2
3. GER SCHIFFER Mika NR TSV Bayer Dormagen N.3
4. GER WEBER Leonard NR TSV Bayer Dormagen N.4
5. GER HAHN Tammo NR TV Ratingen N.5
6. GER SCHIFFER Matti NR TSV Bayer Dormagen N.7
7. GER LIU Dominic NR OFC Bonn N.8
8. GER SCHEJNOHA Florian NR TSV Bayer Dormagen N.9
9. GER SIMONS Gereon NR TV Ratingen N.10
10. GER LIU Justin NR SG Kaarst N.11
11. GER GROHMANN Jannis NR TSV Bayer Dormagen Y.12

BS Quota: 0 / 2

WE Quota: 2 / 5

  Nation Name Reg. Club  
1. GER MAKLAKOV Julian WE FS Bielefelder TG N.1
2. GER STURHAHN Tristan WE TG Herford N.2

SN Quota: 0 / 4

Quota: 10 / 19

  Nation Name Reg. Club  
1. GER WEISER Tim TSG Eislingen N.1
2. GER MOHRING Arne Mika TSG Eislingen N.2
3. GER SCHMIERER Till FC Würth Künzelsau N.3
4. GER WIEKHORST Kajetan TSG Eislingen N.4
5. GER LEHNERT Tobias TSG Eislingen N.5
6. GER ENGEL Maurice FC Würth Künzelsau N.6
7. GER GOMMEL Colin FC Würth Künzelsau N.7
8. GER DÜNGER Karl FC Würth Künzelsau N.8
9. GER KOSMATIN Kostja Nikola TS Göppingen N.11
10. GER THIEL Alexander FC Göppingen N.14

TH Quota: 0 / 3

HE Quota: 5 / 12

  Nation Name Reg. Club  
1. GER ESS Hendrik HE TV Wetzlar N.1
2. GER SCHILLER Samuel HE TV Wetzlar N.2
3. GER LANZMICH Oskar HE Darmstädter FC N.3
4. GER FRANK Marlon HE Darmstädter FC N.4
5. GER MOHSLER Jakob HE Darmstädter FC N.5

BN Quota: 1 / 3

  Nation Name Reg. Club  
1. GER ROSIN Jonathan BN MMX Fecht Club Pforzheim N.1

SA Quota: 0 / 2

SW Quota: 2 / 2

  Nation Name Reg. Club  
1. GER LARRES Felix SW MTV Mainz N.1
2. GER BRETZ Oscar SW MTV Mainz N.2

BE Quota: 0 / 4

NS Quota: 0 / 4

BY Quota: 7 / 14

  Nation Name Reg. Club  
1. GER SCHUMACHER Gideon BY FR Nürnberg N.1
2. GER SÜß Carlo BY FR Nürnberg N.2
3. GER SPIELBERG Severin BY FR Nürnberg N.3
4. GER SCHERLEITHNER Julian BY TSV Grünwald N.4
5. GER REIMER Leopold BY KTF Luitpold München N.5
6. GER WALD Simon Alexander BY FR Nürnberg N.8
7. GER HÄFNER Christopher BY FR Nürnberg N.10

MV Quota: 2 / 4

  Nation Name Reg. Club  
1. GER RATHSACK Marvin MV PSV Rostock N.1
2. GER RENNAU Jesse MV PSV Rostock N.2

Accepted fencers (55)

  Nation Name Reg. Club  
1. GER ELLEBRECHT Jona MR CTG Koblenz Y.3
2. GER KÖRBER Noah NR TSV Bayer Dormagen Y.13
3. GER MELLINGER DEL CAMPO Noel SW MTV Mainz Y.3
4. GER SEELMANN Friedrich SW MTV Mainz Y.4

Waiting list

  Nation Name Reg. Club